MESARYA’DA ASKER İSTEMİYORUZ

ADL ÖZEL…

Ercan’da bulunan TSK Kışlasının Meserya’ya beraberinde 6000 kişilik lojman projesiyle beraber taşınması bölge halkının tepkisini çekmekte.

Olayın duyulmasının ardından yöre sakinleri Değirmenlik Belediyesi’ne şikayet ve sıkıntılarını bildiren birer dilekçe yazdılar.

Belediye ise söz konusu projenin kendilerinin ilgisi olmadığı cevabını vererek esas muhatabın İç İşleri Bakanlığı ve Lefkoşa Kaymakamlığı olduğunu söylediler.

Bunun üzerine şikayet dilekçesi de Bakanlığa ve Kaymakamlığı gönderildi.

Bölge halkı şimdi gelecek olan cevabı beklemekte.

Değirmenlik Belediyesi’ne gönderilen şikayet dilekçesi:

                                                                                                                                                                                                      03.09.2014

Değirmenlik Belediye Başkanlığına;

Değirmenlik,

Bizler, yıllardır askeri bölgenin yarattığı olumsuzluklardan şikâyetçiyiz. Bu olumsuzlukları sıralayacak olursak;

1-    Atış sırasında patlayan mermilerden çıkan zehirli barut gazının ekolojiye etkisiyle hem doğanın hem canlıların kanser olma olasılığının artması,

2-    Atış sırasında oluşan yüksek sesten dolayı çocuklarımızın uykularından ağlayarak uyanması, hayvanlarımızın düşük yapması,

3-    Atış sırasında oluşan sarsıntıdan evlerimizde çatlakların oluşması,

4-    Atış sırasında tarlalarımıza gidemeyişimiz, hayvanlarımızı otlatamamamız, mandıralara ulaşamamamız veya başka güzergâhlardan ulaşmamızdır.

Bizler bu sıkıntıları yaşarken ve atış alanının daraltılmasını hatta yerleşim olmayan başka bir alana taşınmasını isterken karşımızda 29 Ağustos 20114 tarihli bakanlar kurulu kararını buluyoruz. Kararı araştırdığımızda bunun Değirmenlik Belediyesi Başkan ve meclis üyeleri, muhtarlar, encümenler tarafından da bilindiğini öğreniyoruz. Bu karar her nedense halktan gizleniyor. Hiçbir şeyin gizli kalamayacağı gibi bu karar da gün yüzüne çıkmıştır. Yapılacak olan 6 bin kişilik lojmana zaten bölgemizde yetersiz olan su kaynaklarından su verileceği aşikârdır. Bu da şimdiden mevcut olan su sıkıntısının daha da büyüyeceği anlamına gelmektedir.

Diğer yandan askeri bölgelerin köy içlerine veya yakınlarına taşınması ile birlikte bölgede depolanacak her türlü patlayıcı ve parlayıcı madde dolayı hem askeri hem de sivil halkın can ve mal güvenliği bakımından son derece tehlike arz etmektedir. Askeri birlikler halkın güvenliği için bir bölgeye konuşlanırken hem halk hem de kendi güvenliğini sağlama açısından belli bir mesafe uzaklıkta olmalıdır. Birkaç yıl önce Güney Kıbrıs’taki bir askeri limanında meydana gelen patlamada, kilometrelerce uzaklıktaki elektrik santralini ve mari köyündeki tahribatı akıllarımızdan çıkarmayıp ayni hataya bizim de düşmememiz gerekirken böyle bir karar almak hangi akla ve mantığa sığar.

Bu gerçekler ışığında biz bölge halkları olarak bölgemizde askeri üs, barınak, lojman, atış alanı vs. istemiyoruz. Bölgemizin belediye başkanı olarak sizin de bölge halkının yani bizlerin yanında olacağınızı düşünüyoruz.”

 

 

Belediye’den gelen cevap:

BEYKÖY

 

 

Cephanelik olacak mı?

 

Köylülerin en çok korktuğu nokta ise, askeri birlikle birlikte bölgeye yapılma ihtimali olan cephanelik! Özellikle geçtiğimiz yıllarda güneyde bir askeri üste meydana gelen patlama bölgede yaşayan halkı da etkilemişti ve konu büyük tartışmalara, tepkilere neden olmuştu.

Aynı zamanda kurulacak olan askeri birlikle beraber bölgede bulunan mandralar da yerinden edilecek.

Bakanlıktan gelecek olan cevabı bekleyen köylüler boş durmayarak sosyal medyada  örgütlenmeye başladılar. “Bölgemizde asker istemiyoruz” isimli bir facebook grubu ile tepkilerini yaymaya başlayan bölge halkı, imza kampanyası da başlatmayı düşünüyor.

 

Askeri kışladan etkilenecek olan köyler:

Değirmenlik, Beyköy, Cihangit, Düzova, Yeniceköy, Çukurova, Kalavaç.

 

Konuyla ilgili haber için tıklayınız. 

 

 

 

99 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply