MHD: Suriyeli Mülteciler Hakkındaki Türkiye’ye Sınır Dışı Kararı Kalksın

Mülteci Hakları Derneği yayımladığı basın açıklamasıyla, İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Kıbrıs’ın kuzeyi ile ilgili yayımladığı açıklamayı memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, uluslararası sorumluluklarını yerine getirmesi çağrısında bulundu.

Açıklama şöyle:

Mülteci Hakları Derneği İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Kıbrıs’ın kuzeyinde alıkonulan 175 Suriyeli mülteci ile ilgili açıklamasını memnuniyetle karşılar. Kıbrıs’ın kuzeyi tanınmazlık arkasına sığınmaması gerekir, uluslararası insan hakları ve uluslararası teamül hukukundan kaynaklı sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatır.

Mülteci Hakları Derneği açıklamada yapılan alıkoymanın sonlandırılması, Türkiye’ye sınırdışı kararının kalkması ve sosyal mesafenin gereklerini yerine getirebilecekleri ve yeterli hijyen, gıda, su, tıbbi bakım ve hukuki desteğe erişebilecekleri bir yerde barındırılmaları ile ilgili talepleri destekler.

Bu bağlamda Mülteci Hakları Derneği ivedilikle aşağıdaki adımların atılmasını talep eder.

Kimlik bilgilerinin kapsamlı ve doğru olarak kayıt altına alınması;

Sosyal Hizmet Dairesi’nin kişilere erişip, hassasiyet değerlendirmesi yapması ve özellikle de gruptaki refakatsiz çocukların tespit edilmesi;

 İletişim hakkına saygı gereği cep telefonu gibi iletişim araçlarına erişimlerinin kısıtlanmaması;

 Anlayacakları bir dilde, durumları ve haklarında atılacak adımlarla ilgili kendilerine bilgi sağlanması;

 Sivil toplum örgütleri ile iletişimlerinin sağlanması;

 Hukuki desteğe erişimlerinin sağlanması.

251 Paylaşımlar