UBP-HP’den İnternete Ek Vergi mi Geliyor?

Birlikten yapılan açıklamada, tüm abonelerin tarifelerine ek oranı şu an için belli olamayan bir vergi tipi ile karşı karşıya kalabileceklerinin muhtemel olduğu bildirildi.

İnternet Servis Sağlayıcıları Birliği, bugün birlik temsilcilerinin “Özel İletişim Vergisi” adında, internet erişimi satın alan tüm abonelerden hükümet tarafından alınması planlanan yeni bir vergi türünü hayata geçirmek için görüşmeye çağrıldıklarını duyurdu.

İnternet Sağlayıcıları Birliği’nden yapılan açıklama şöyle:

Birlik temsilcilerimiz bugün “Özel İletişim Vergisi’ adı altında, İnternet erişimi satın alan tüm abonelerden KKTC Devleti tarafından alınması planlanan yeni bir vergi türünü hayata geçirmek için görüşmeye çağırılmıştır.

Toplantı detaylarını ve tam olarak neyin planlandığını tam olarak bilmemekle birlikte biz müşterilerimiz ve vatandaşlarımız adına ne kadar bu duruma itiraz edersek edelim, önümüzdeki günlerde tüm abonelerimizin tarifelerine ek oranı şu an için belli olamayan bir vergi tipi ile karşı karşıya kakabilecekleri muhtemeldir.

Bilindiği üzere ülkemiz, dünyanın geri kalanı gibi Covid-19 mücadelesinin tam ortasında bulunmaktadır. Bu süreçte son aylarda hem TL dolar karşısında %20 değer kaybetmiş, hem de gelirlerimizde TL bazında %30-50 arasında düşüş gerçekleşmiştir. Ofislerimiz 1 aydır kapalı olmasına rağmen elzem bir hizmet olan İnternet servisinin aksamaması için teknik ekiplerimiz çalışmaya devam etmektedir.

Bu kadar olumsuzluğa ve İçinde bulunduğumuz kötü ekonomik duruma rağmen elzem biz servis olan İnternet hizmetini vatandaşımıza ulaştırmaya devam ediyoruz.

Dünyada bu gibi kötü durumda olan ve etkilenen sektörlere Devlet destek olurken, bizde bunun ek bir vergi olarak tam tersi yapılması İnternet Servis Sağlayıcıları Birliği olarak özellikle böyle bir dönemde kesinlikle kabul edilemez.

Bugün yapılacak olan toplantıda müşteriye zam olarak yansıyacak böyle bir vergilendirmenin İnternet Erişim hizmetlerine uygulanmasını doğru bulmadığımızı belirteceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

53 Paylaşımlar