Newroz Baskısı Sürüyor: DAÜ ve UKÜ’de Faşist Saldırılar

Dün Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde asılan Nevruz afişlerini yırtan faşist gruplar, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde ise Newroz kutlamalarını engellemek ve taciz etmek amacıyla fakültelerin önünde toplandılar.

UKÜ’de meydana gelen saldırıda Newroz için asılan afişleri yırtan 15-20 kişilik gruba tepki gösteren üç öğrenci darp edildi. Olayların büyümesi üzerine daha kalabalık bir şekilde bir araya gelen faşistler üç öğrenciyi linç etmek istedi. Olaylar okul güvenliğinin müdahalesi ile son bulurken, saldırıya uğrayan öğrenciler suç duyurusunda bulunacaklarını söylediler. Öğrenciler hastaneye kaldırılarak, tedavi altına alındılar.

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde ise Newroz kutlamalarını engellemek isteyen ülkücüler fakülte önlerinde bir araya gelerek devrimci öğrencileri taciz etti. Ayni zamanda üniversiteye ait otobüs ile çok sayıda polis kampüse getirildi. Faşistlerin yaratmaya çalıştığı baskı ortamına rağmen devrimci öğrenciler bulundukları alanı terk etmedi, bunun üzerinde faşist gruplar dağıldı.