Nükleere Hayır Platformu Yeni Eylemlilik Süreci İçin Toplandı

Türkiye ve Rusya arasında diplomatik kriz yaşanmasıyla yavaşlayan Mersin Akkuyu’daki nükleer santralin inşaat süreci tekrar hızlandı. TC Resmi Gazetesi’nde yayınlanan kurul kararına göre ise Akkuyu Nükleer Santrali’nin üretim lisansı yürürlüğe girdi. Bu karara göre santrale 49 yıllığına nükleer güç üretim yapma yetkisi verilmiş oldu.

Rusya ve Türkiye arasında imzalanan anlaşmaya göre Akkuyu Nükleer Santrali’nin ilk ünitesi 8 yıl sonra 2025 yılında nükleer enerji üretmeye başlayacak. Santralin inşaatını üstlenen Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi ise 29 Ekim 2023 tarihinde santralin işler hale geleceği vaadini veriyor.

Yaklaşık dört yıl önce biraraya gelen ve o dönemde nükleere karşı ciddi bir kamuoyu yaratan ve bir dizi eyleme imza atan Nükleere Hayır Platformu bileşenleri önümüzdeki günlerde ve aylardaki eylemlilik sürecini belirlemek için bugün Kıbrıs Türk Tabipler Birliği’nde toplandı. Kıbrıs Türk Tabipler Odası, Baraka, Bağımsızlık Yolu, Yeşil Barış Hareketi, Biyologlar Derneği, Çevre Mühendisleri Odası, KTOEÖS, YKP ve Karpaz Dostları’ndan temsilcilerin katıldığı toplantıda halkı yeni süreçle ilgili bilgilendirmenin önemi vurgulandı.

12 Paylaşımlar