Mülteci Gemilerini “Engellemeyi” Amaçlayan “C-Star” Gemisi Mağusa Limanı’nda

ADL Özel

Avrupa’da Defend Europe isimli aşırı sağcı grubun topladıkları fonlar ile satın aldıkları ve mülteci gemilerini engellemek (batırmak) amacıyla yola çıkan “C-Star” gemisi Mağusa Limanı’na girmek üzere.

Dün öğlen saat 3 sularında sularımıza giriş yapan “C-Star”,  şu sıralarda Mağusa Limanı’na giriş yapmak üzere.

Gümrük ve Limanlar Dairesi yetkililerine verilen bilgiye göre, gemideki 20 kişi ülkelerine dönüş yapma talebiyle gemiden inecek, gemi yine Mağusa Limanı’ndan 10 kişi alarak ülkemizden ayrılacak.

Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Gümrük ve Limanlar Dairesi’ne geminin “mülteci kurtarma gemisi olduğu ve Avrupa Birliği adına mültecilere yardım ettiği” bilgisi verildi. Fakat “AB için çalıştığı” söylenen geminin AB ülkesi olan Kıbrıs Cumhuriyeti yerine neden Mağusa Limanı’na giriş yapmayı tercih ettiği, kktc yetkililerinde soru işareti uyandırmadı…

İngiltere’nin saygın gazetelerinden Independent gibi güvenilir kaynaklar da, geminin “Defend Europe” isimli aşırı sağcı gruba ait “C-Star” gemisi olduğunu doğruluyor.

Independent Gazetesi’nde yer alan habere göre; şu sıralarda Mağusa Limanı’na giriş yapan geminin mürettebatı, süveyş kanalından geçerken gemi mürettebatıyla ilgili eksik bilgi verdikleri gerekçesiyle tutuklanıp, daha sonra serbest bırakıldı.

Independent Gazetesi’nin mülteci karşıtı “C-Star” gemisinin Akdeniz’e ulaştığıyla ilgili haberini buradan okuyabilirsiniz;
http://www.independent.co.uk/news/world/europe/anti-immigrant-ship-c-star-mediterranean-islamophobic-refugee-boats-ngos-stop-help-europe-suez-canal-a7857451.html

Gemiden indirilmek istenen 20 kişinin, C-star tarafından umuda yolculuk esnasında denizde bulunan Sri Lankalı mülteciler olduğu, aşırı sağcı Defend Europe grubunun bu kişileri ülkelerine geri yollanmak istediği tahmin ediliyor.