“O Ses Çocuklar”’a Ceza

Türkiye’de yayınlanan “O Ses Çocuklar” adlı yarışma programına “çocuk istismarı” sebebiyle, Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından 175 bin liralık para cezası verildi.

Çocukların ses ve ruh hallerinin bozulabileceği gerekçesiyle verilen cezada ayrıca programın çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine de zarar verebilecek türde içerik taşıdığı belirtildi.

Uzman raporu ne diyor?

Cezanın dayandırıldığı uzman raporunda şu ifadeler yer aldı; “Bu programa katılan çocukların tamamı ses gelişimini tamamlamamış olup seslerinin bozulabilmesine neden olacak koşullarda yarışmaktadırlar. Eğitim ve öğretimlerini sürdürmekte olan çocuklar, dinlenmeleri gereken saatte sahne performansları için prova yapıyor. Bu durum çocukların eğitimlerini ihmal etmelerine neden olabilmektedir.”

Programa ceza var kapatma yok

Uzman raporuna göre istismarın olduğu gerçeği gün yüzüne çıkmışken, RTÜK’ün programa sadece para cezası verip yasaklamaması da, çocukların para ve reyting uğruna kullanılmaya ve istismara uğramaya devam edeceği anlamını taşıyor.

Ülkemizde de yapılmak istenmişti

Hatırlanacağı üzere ülkemizde de geçtiğimiz yıllarda çocuk güzellik yarışması yapılmak istenmiş ve ilerici örgütlerin itirazları sonucu bundan vazgeçilmişti.

13 Paylaşımlar