Özersay’ın Açıklaması, İlaç Yardımının Engelleneceği Anlamına mı Geliyor?

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay’ın dün kktc’ye giriş çıkışlara ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklama dikkat çekti.

Özersay’ın yaptığı açıklama, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın dün kamuoyuna duyurduğu Kıbrıs’ın güneyden gelecek ilaçlar konusunda soru işaretleri doğurdu.

Özersay’ın açıklaması gerek UNDP üzerinden yapılan, gerekse dün Anastasiadis ve Akıncı tarafından açıklanan ilaç ve ekipman desteğinin “önceden izin alınmazsa” kabul edilmeyeceği anlamına mı geliyor?

Öte yandan Özersay’ın, Covid-19 pandemisi karşısında mücadele verdiğimiz koşulları fırsat bilip, tıbbi malzeme ve ilaç yardımı için geçişleri malzemelerin geleceği otoriteler tarafından tanınmayan kendi bakanlığının iznine bağlaması akıllara; “Özersay salgınla mücadeleyi öne koymak yerine; kktc’yi tanıtma, TC dışındaki ülkelerle ve kuruluşlarla diplomatik ilişkileri baltalama ve kendi siyasal pozisyonunu güçlendirme emelleri mi güdüyor?” sorusunu getirdi.

Açıklama şöyle:

Hatırlanacağı üzere ülkemize girişleri sadece KKTC vatandaşlarıyla sınırladığımız tarihte BM Barış Gücü ve Büyükelçi ve diğer diplomatik misyonun KKTC’ye girişlerini de sınırlandırmış ama tamamen durdurmamıştık. Son yaşanan gelişmeleri de dikkate alarak bu konuda ilave tedbirler almaya karar verdik. Bu akşam gerek Birleşmiş Milletler, gerekse güney Kıbrıs’ta bulunan diplomatik misyonlara gönderdiğimiz notalar ile yarından başlamak üzere önümüzdeki bir hafta boyunca;

1) Büyükelçilik ve benzeri temsilciliklerde görevli diplomatların ülkemize girişlerinin durdurulacağı;

2) Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve diğer uluslararası örgütlerin personelinin (BM askerleri dahil) ülkemize girişlerinin durdurulacağı; Öte yandan ülkemizde bulunan BM askeri kamplarından güney Kıbrıs’a geçişlerinin mümkün olacağı;

3) Ülkemizde bulunan Maronit ve Kıbrıslı Rumlara güneyden gönderilen yardım ve diğer tıbbi malzemenin bahse konu bireyler ulaştırılmasının engellenmeyeceğini ama KKTC’de bulunan BM temsilcisi gözetiminde tarafımızdan ulaştırılacağı;

4) Öte yandan dünyada ve ülkemizde devam eden Corona virüs salgınına karşı mücadeleyle ilgili olabilecek geçişler söz konusu olacaksa bunun önceden Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı’ndan izin alınması şartına bağlı olacağı bildirilmiştir.

Kamuoyunun dikkatine

339 Paylaşımlar