Patronlar Yasağa Uymadı, Gün Boyunca İhbar Yağdı

12-13-14 Temmuz tarihlerinde 12:00-16:00 saatleri arasında güneş altında çalışmak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yasaklanmış olmasına rağmen bugün Mağusa ve Lefkoşa’dan sitemize ulaşan pek çok vatandaş güneş altında çalıştırılan işçilerin olduğunu fotoğraflarla belgeledi.

Sitemize vatandaşlar tarafından yollanan Lefkoşa’da 12:15’de, Mağusa’da 13:10’da ve yine Lefkoşa’nın Ortaköy bölgesinde inşaatlarda çekilen fotoğraflarda işçiler güneş altında çalıştırılmaktaydı. Vatandaşlar yasaklara rağmen güneş altında işçi çalıştıran şirketlerin isimlerine ise söz konusu inşaatların önünde bilgilendirici levha olmadığından ulaşamadılar. İnşaatların önünde bilgilendirci levhaların olmaması patronlar tarafından dikkate alınmayan bir diğer yasak. Güneş altında çalışan işçilerin de bilgi vermekten kaçınması ise işçi üzerindeki patron baskısını akıllara getirdi.

Aradığınız ALO 102’ye ulaşılamıyor

Yasaklara uymayan patronları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlğı’nın ihbar hattı ALO 102’ye şikayet etmek isteyen vatandaşların karşısına ise mesai bitmiş olduğundan telesekreter çıktı. Bakanlığın güneş altında çalışmayı yasaklamasına rağmen etkin denetim mekanizmasının olmayışı yasakların pratikte çalışmamasına neden oluyor.

52 Paylaşımlar