Plazma Tedavisi Kritik Durumda Olan Covid-19 Hastalarına Yardımcı Olabilir

The Guardian’da yayımlanan habere göre; Koronavirüs mağdurlarından gelen plazmanın, ciddi seviyede hasta olanlara yardımcı olduğu bulundu.

Çin’deki ekiplerin kan nakli çalışmaları çarpıcı gelişmeler olduğunu bildirdi.

Antikor Açısından Zengin Plazma

Doktorlar, ciddi derecede hasta olan Koronavirüs hastalarının, hastalıktan iyileşen insanlardan toplanan kan plazması infüzyonlarından faydalanabileceğine dair kesin kanıtlar buldu.

Çin’deki ayrı hastanelerde çalışan iki sağlık görevlisi ekibi ağır 15 hastaya antikor açısından zengin plazma verdi ve birçoğunda çarpıcı gelişmeler kaydedildi.

Bir pilot çalışmada, Wuhan’daki doktorlar ağır durumdaki 10 hastaya “iyileşmiş plazma” verdi ve vücutlarındaki virüs seviyelerinin hızla düştüğünü gözlemledi. Üç gün içinde doktorlar hastanın semptomlarında; nefes darlığı, göğüs ağrıları, ateş ve öksürüklere kadar değişen iyileşmeler gördüler.

“Umut Verici Bir Kurtarma Seçeneği”

Wuhan’daki Birleşik Aşılar için Ulusal Mühendislik Teknolojisi Araştırma Merkezi’nden Xiaoming Yang, tedaviyi ağır hasta hastalar için “umut verici bir kurtarma seçeneği” olarak nitelendirdi, ancak bulguları doğrulamak için daha büyük bir randomize çalışmanın gerekli olduğu konusunda uyardı. Pilot çalışmanın ayrıntıları Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nda yer alıyor.

İyileşme Semptomları Gösteren Hastalar Var: Ventilatörden Çıktılar

Shenzhen Üçüncü Halk hastanesinden Lei Liu liderliğindeki bir başka doktor ekibi, kritik hastalığı olan beş hastaya iyileşmiş plazma verdi. Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde yer alan bir ön rapora göre, hepsi infüzyonlardan sonra iyileşme semptomları gösterdi ve 10 gün içinde üç hasta onları hayatta tutan ventilatörlerden çıkabildi.

Bulgular, yakın zamanda iyileşmiş olan hastalardan kan bağışı yapmanın, daha savunmasız kişilerin bağışıklık sistemlerini güçlendirmek ve enfeksiyonla savaşmalarına yardımcı olmak için kullanılabileceğini umuyor. Ancak şimdiye kadar plazma ile tedavi edilen az sayıda hasta ve resmi çalışmaların dışında verilen infüzyonlarla, tedavinin gerçekten ne kadar fayda sağladığını bilmek imkansız.

Terapi Virüsü Tespit Eden Antikorlara Dayanıyor

İyileşen plazma tedavileri 1918 İspanyol gribi salgını öncesine kadar uzanır. Terapi, viral bir enfeksiyondan iyileşen insanların kanında bir dahaki sefere virüsü hızla tespit edip yok edebilecek antikorlara sahip olmasına dayanıyor. Plazmayı hastalara ve potansiyel olarak enfekte olma riski taşıyan insanlara aşılamak bağışıklık sistemlerini artırabilir ve potansiyel olarak koruma sağlayabilir.

Çalışmalar İngilterede Başlıyor

Tedavinin yardımcı olabileceğine dair ipuçları, ABD’li doktorları New York’taki salgında infüzyonları denemeye itti ve benzer çalışmaların önümüzdeki haftalarda İngiltere’de başlaması bekleniyor. İngiltere’nin ulusal kan hizmeti, bu çalışmalarda kullanılacak antikorlar açısından zengin plazma bulmak için hastalardan kan taramasına başladı.

Glasgow Üniversitesi’nde kıdemli araştırma görevlisi olan Profesör David Tappin, iyileşme plazmasıyla iki klinik çalışma yürütmek için İngiltere Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüsü’ne başvurdu. Plazmanın ön cephe çalışanlarını enfeksiyondan koruyabilmesi, yoğun bakım ünitelerinde hastaların kötüleşmesi ve ventilasyona ihtiyaç duymasını önlemesi, ve zaten ağır durumda olan hastaların durumunu iyileştirmesi hakkında kanıt arayacaklar.

“Ağır Hastalar İçin Cesaret Verici”

Tappin, Wuhan’dan bildirilen vakaların önemli olduğunu, çünkü ağır hastalara plazma verilmesinin güvenli göründüğünü öne sürdüklerini söyledi. “Bu hastalar için sonuçlar da cesaret verici” dedi. Ancak, plazmanın hastalığın doğal seyri üzerinde iyileştiğinden emin olmak ve daha büyük hasta gruplarında güvenli olduğunu sağlamak için resmi denemelerin yapılması gerektiğini ekledi.

39 Paylaşımlar