Saat Kardeşliği!!! – Fatih Bayraktar

Malumunuz işbirlikçi UBP-DP hükümeti “anavatanla tam bir uyum içinde olma” adına kış saati uygulamasına geçilmeyeceğini bildirmişti birkaç ay önce. Ve çok değil birkaç saat önce Kıbrıs’ın kuzeyi dünyadaki birkaç ülke hariç adamızın güney yarısından da farklılaşarak saatini değiştirmemiş oldu. Hangi ülkelerdir saatini değiştirmeyen?

Türkiye: Recep Tayyip Erdoğan’ın fiilen diktatörlük ilan ettiği, Kürt illerinin yakılıp yıkıldığı, devrimci ve ilericilerin üzerinde türlü baskıların kurulduğu, kadın ve çocuk olmanın dövülme, sövülme ve tecavüz anlamına geldiği ülke.

Irak: Bir zamanların kültür merkezi.  11 Eylül bahane edilerek ABD tarafından açıkça işgal edilen ve bugün tüm iplerin Yanki’lerin elinde olduğu ülke.

Yemen: İç savaşlarla, katliamlarla, ABD’nin saldırılarıyla, korsanlarıyla anılan,erkeklerin tüm gün oturup kadınların emeği üstünden geçindiği ülke.

Suudi Arabistan: Şeriatla yönetilen, ABD uşağı, petrol ve hacla dünyayı sömüren ülke.

Etiyopya: Adı açlık ve kıtlıkla anılan, Devrimci Demokratik Halk Cephesi adıyla tek parti tarafından yönetilen ülke.

Somali: Çevresindeki neredeyse hiçbir ülkeyle geçinemeyen,sık sık CIA destekli askeri veya sivil darbelere sahne olan, bugün mezhep çatışmalarıyla ve yükselen İslamcı faşizmle anılan ülke.

Kenya: Kıbrıs gibi eski İngiliz sömürgesi ve halen İngiltere’nin asker bulundurduğu ülke.

Tanzanya: Dünya Bankası’nın yardım adı altında cirit attığı, cirit atma nedeninin doğal gaz yanında altın, elmas, kömür ve uranyum gibi yer altı kaynakları olduğu sömürge ülkesi.

Sudan: Darfur’daki etnik bazlı katliamlarla anılan, yaklaşık  bir buçuk milyon insanın halen mülteci konumunda yaşadığı ülke.

Uganda: Yıllarca diktatörlükle yönetilen, demokrasi kavramını yeni yeni öğrenmeye başlayan kendi dilinde değil İngilizce ulusal marşa sahip ülke.

Madagaskar: Halen insanların ishalden, tifodan, sıtmadan , hummadan ve kuduzdan öldüğü, nüfusun %35’nin okuma yazma bilmediği ülke.

Cibuti: Fransız ve ABD askeri üsleriyle dolu, bu üslerin ekonomik değer olarak algılandığı bir küçük ülke.

Katar: Sınır komşusu Suudi Arabistan gibi doğal gaz ve petrol üzerinden sefahat yaşayan, açgözlülüğün, haz merkezli yaşamın, tüketim kültürünün tavan yaptığı dünyanın en zengin ve en rezil ülkesi.

Kuveyt: CIA tarafından ayartılan  Saddam’ın işgal ettiği daha sonra ilk canlı yayınlanan savaşa (Körfez Savaşı) sahne olan ve monarşiyle yönetilen ülke.

Beyaz Rusya: İnsanların halen idam edildiği tek Avrupa ülkesi.

Kıbrıs’ın kuzeyinin saat kardeşliği!!! yaşayacağı ülkeler işte bunlar…

Yanlış anlaşılmasın bu yazı oryantalist bir bakış açısıyla kaleme alınmadı…

Bu coğrafyanın devrimcileri emeğiyle geçinen ve özgürlük mücadelesi veren tüm dünya halklarını her zaman kucakladı ve kucaklayacak…

Bu nedenle yukarda sıralanan ülkelerin egemenleriyledir sorunumuz…

Ve sorunumuz hiçbir mantıklı açıklama olmadan, zorbaca verilen bu kararın ta kendisidir…

Ne yazık ki Baraka dışında da bu karara karşı net bir tavır alan olmamıştır (Bkz. https://www.facebook.com/barakakulturmerkezi/posts/1413842418626130:0)

Bu tavır iyi okunmalı, iyi anlaşılmalıdır…

Saat kardeşliğini bir daha yaşamamak için…

 

Fatih Bayraktar

Bağımsızlık Yolu

90 Paylaşımlar