Sağlık Sigortası Olmadığı İçin Tedavisi Reddedilen Genç Covid-19 Sebebiyle Hayatını Kaybetti: Kapitalizm Ölüme Terk Ediyor!

Gizmodo isimli sitede yayımlanan habere göre; ABD’de yaşayan 17 yaşındaki bir genç sağlık sigortası olmaması sebebiyle ölümle terkedildi.

ABD’nin Los Angeles ilçesinde, Lancaster, California Belediye Başkanı R. Rex Parris’in açıklamasına göre, ABD’de Covid-19 komplikasyonlarından öldüğüne inanılan ilk gencin 17 yaşındaki bir çocuk olduğunu ve sağlık sigortası olmadığı için acil bakım kliniğinde tedavi görmediğini belirtti.

Nüfusun %8.5’i Sahip Değil

Kabaca 27.5 milyon Amerikalı – nüfusun yüzde 8.5’i – hükümetin en son yayımladığı rakamlara göre sağlık sigortasına sahip değil.

Parris, YouTube’ta yayınlanan bir videoda “Sigortası yoktu, bu yüzden ona tedavi yapılmadı” dedi. Belediye başkanına göre acil bakım personeli, gençlere bölgedeki bir devlet hastanesi olan Antelope Valley (AV) Hastanesinde acil servisini denemelerini söyledi.

Parris, “AV Hastanesine giderken kardiyak arrest geçirdi, AV hastanesine vardığında onu yeniden canlandırabildiler ve yaklaşık altı saat hayatta tuttular” dedi. “Ama oraya vardığında çok geçti.” sözlerini kaydetti.

Gençleri tedavi etmeyi reddeden acil bakım kliniğinin adı yayınlanmadı. Başkan Parris, YouTube videosunda 17 yaşındaki çocuğun ölümüne neden olabilecek altta yatan koşullara sahip olmadığına inanıldığını açıkladı.

“Birkaç gündür hastaydı, daha önce sağlık sıkıntısı yoktu. Ölmeden önceki Cuma günü sağlıklıydı, arkadaşlarıyla sosyalleşiyordu.” şeklinde konuştu.

L.A. İlçe Halk Sağlığı Departmanı’nın web sitesine göre Los Angeles İlçesinin şu anda 1.216 Covid-19 vakası ve 21 ölümü var. Johns Hopkins’in internet üzerindeki Koronavirüs izleyicisine göre, ABD bir bütün olarak Cuma sabahı itibariyle en az 85.991 Covid-19 vakası ve 1.296 ölüm tespit edildi. ABD, dün dünyada Çin ve İtalya’yı geçerek en fazla sayıda virüs vakası ile doğrulanmış ülke oldu.

Lancasterlı gencin Covid-19 testi pozitifti, ancak Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) ölümü için başka bir açıklama olup olmadığını görmek amacıyla vakayı değerlendiriyor.

“ABD’nin Resmi Kayıtlarından Çıkarıldı”

Ölüm nedeni olarak ilk, Salı günü Covid-19 komplikasyonlarından septik şok olarak açıklandı. Gencin babasının da Covid-19 test sonucu pozitif çıktı. 25 Mart’ta bir basın toplantısı düzenleyen Halk Sağlığı Direktörü Dr. Barbara Ferrer’e göre, gencin ölümü ABD resmi ölüm sayısından çıkarıldı.

Hemşire: Listelenen 1, Ölen 3 Kişi

ABD’deki sağlık çalışanlarına göre, hastaneler hastalara boğulmuş olsa bile, bazen test yaptırmak için saatler beklerken bazı Covid-19 ölümlerinin gerektiği gibi sayılmadığı yönünde iddialar da var.

Kaliforniya’daki isimsiz bir hemşire bu hafta BuzzFeed News’e verdiği demeçte, “Bilmiyoruz. Sayılar gayet az bildiriliyor. Web sitesinde yalnızca bir kişinin listelendiği bir ilçede üç ölüm yaşadık.” açıklamasında bulundu.

101 Paylaşımlar