Bakan Sucuoğlu Açıkladı: Özel Sektör Çalışanlarının Yarısından Fazlası Açlığa Mahkum

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu özel sektörde çalışma yaşamına dair açıklamada bulundu.

Bakanın açıklaması özel sektörde çalışan işçilerin yarısından fazlasının açlığa mahkum edileceği anlamına geliyor. Patron tarafından kayıt ettirilmeyen özel sektör çalışanlarının da azımsanamayacak bir sayıda olduğu göz ününe alınırsa bu oran daha da artıyor.

100,000 üzerinde çalışanın bulunduğu özel sektörde yaklaşık 50,000 çalışana 1500 TL destek verilecek.

Öte yandan kktc/TC vatandaşı olmayan özel sektör çalışanlarına ise “Lojmanda kaldıkları ve yatırım dahi yapmayan, maaş kesen, işten durduran patronlarının beslenme ihtiyaçlarını karşıladığı” iyimser öngörüsüyle sadaka verileceğini açıkladı.

Hükümet; Servet Vergisi Koyma Cesareti Gösteremiyor, İşçiler Sefalete Sürükleniyor

Kaynak yaratmak için hükümetin, ultra zenginlere servet vergisi koyma cesaretini gösterememesi bir çok çalışanı ve küçük/orta ölçekli esnafı sefalete sürüklemek üzere.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu kapalı sektörlerde çalışanlara sağlanacak 1500 Türk Lirası destekle ilgili 4 müsteşardan oluşan komitenin sürdürdüğü çalışmaların önümüzdeki hafta tamamlanacağını ve kamuoyuna açıklanacağını söyledi.

Sucuoğlu BRT’de katıldığı bir programda yaptığı açıklamalarda, kapalı olan işyerleri ve çalışanları ile 3’üncü ülke vatandaşlarına yönelik yapılacak destekle ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Sucuoğlu, özel sektöre yönelik hazırladıkları ve açıkladıkları Dört artı bir adı altındaki paketin 4 maddeyi içerdiğini ancak önümüzdeki hafta 3’üncü ülke vatandaşlarına yönelik yapılacak açılımın da eklendiğinde paketin 5 kısımdan oluşacağını ifade etti.

Bakan Sucuoğlu, “Paketin dört bacağından bir tanesi işten durdurmaların önüne geçmek. İşverenlere de 15 Mart’tan itibaren kapalı olan tüm işletmelerin İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta primlerini almıyoruz. Erteliyoruz demiyorum. Almıyoruz. Yani bu da şu demektir; işverene yanında çalıştırdığı işçi başına 1050 TL ödemesini durduruyoruz”dedi.

Bakan Sucuoğlu, şöyle devam etti:

“4 bacaklı bir paket. Birisi İhtiyat Sandığı’ndan gelecek olan katkı, ikincisi 1500 TL destek, üçüncüsü kapalı olan işletmelerin İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta primlerini almama, dördüncüsü de işten çıkarmanın önüne geçilmesidir. Bu dört bacakla şu aşamada doğrusu gelen tsunamiyi karşıladık. Bunu da net olarak söylüyorum”

Bakan Sucuoğlu, 1500 TL desteğin hangi sektörlere hangi kriterler çerçevesinde verileceğine yönelik Bakanlar Kurulu kararı ile Başbakanlık Müsteşarı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı,  Maliye Bakanlığı Müsteşarı ile Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarına yetki verildiğini ve bu yönde çalışmalarına başladıklarını açıkladı.

Sucuoğlu, 1500 TL ücret desteği için başvuru şeklinin nasıl ve ne şekilde olacağına yönelik açıklamaların da önümüzdeki hafta yapılacağını ifade etti.

Sucuoğlu, “Bu dört arkadaşımıza yetki verdik ve çalışıyorlar. Kapalı sektörlerde özellikle büyük hacimli sektörlerle ilgili doğrudan birebir birlik veya odayla görüşmek suretiyle bir ortak paydada buluşma adına çalışılıyor. Yani bunu söylerken beşinci ayak daha var. Onu belki eklemekte fayda var. 3. Ülke çalışanları ile ilgili de bir katkı kararı çıktı. Onu da önümüzdeki hafta açıklayacağız. Yani 3’üncü ülkeden buraya gelen çalışanlara da bir miktar katkı koyuyoruz. İş hayatında en azından şuanda içinde bulunduğumuz bu krizi biraz daha kabul edilebilir şekilde teğet geçirmeye çalışıyoruz olabildiğince” dedi.

Bireysel çalışanların da 1500 TL destek alacaklarını söyleyen Bakan Sucuoğlu, “Nisan ayının sonunda veya Mayıs ayının başında özel sektöre bu parayı yatırabilecek noktaya geleceğiz. Bütün plan ve çalışmalarımız bu yöndedir” diye konuştu.

“Komite şu anda kapalı olan sektörler üzerinde çalışıyor ve hangi sektörlerin kapalı olduğunu netleştirecek” diyen Bakan Sucuoğlu, 50 bine yakın özel sektör çalışanına maaş desteği verme hedefinde olduklarını kaydetti.

Sucuoğlu “3’üncü ülke vatandaşların yönelik yapılacak destek 1500 TL’nin daha aşağısında olacak. 3’üncü ülke çalışanların oldukça büyük bir kısmı şu anda çalıştıkları şirketlerde veya otellerde, lojmanlarda kalıyorlar. Sabah kahvaltıları, öğle ve akşam yemekleri veriliyor. Sadece maaş verilmiyor. Dolayısıyla onlara ayrı bir statüde sektörü ilgilendiren temsilcilerle yapılacak görüşmeler sonucunda ortak bir paydada buluşma çıkacak. Bu ayın sonunu bekleyeceğiz ve bu ödemeleri yapalım” dedi.

2018 Yılı istihdam Sayılarını Görmek İçin Tıklayınız

298 Paylaşımlar