Sanayi Holding Belgeseli Mağusa’da Gösterildi

Baraka Film Atölyesi’nin beşinci üretimi olan üretimi, dayanışmanın ve direnişin belgeseli Sanayi Holding’in Mağusa gösterimi Cumartesi akşamı MAGEM’de gerçekleştirildi. Halkın ve eski çalışanların katılımıyla gerçekleşen gösterimde, Serap Çorap Fabrikası’nın emekçi kadınları da vardı.
“Üretimden koparılmış olmaktan rahatsızlık duyuyoruz…”
Gösterim öncesinde kısa bir konuşma yapan Baraka Aktivisti Mine Balman, “Kıbrıslı Türklerin üretimden koparılmasından rahatsızlık duyuyorduk. Gençlerin işsiz kalmasından, yurtdışına göç etmesinden rahatsızlık duyuyorduk ve aslında Kıbrıslı Türklerin geçmişte ürettiğini, yeniden üretebileceğini özellikle genç kuşaklara sinema yoluyla aktarmak istiyorduk. Bu belgesel böyle ortaya çıktı” dedi. Konuşmasının sonunda Sanayi Holding’e emek vermiş tüm emekçilere teşekkür eden Balman, “Siz olmasaydınız, Sanayi Holding’de olmazdı” dedi.
Sırada Omorfo var…
Sanayi Holding Belgeseli’ni Lefkoşa dışındaki bölgelere de taşımayı hedefleyen Baraka Film Atölyesi, Mağusa gösteriminin ardından Nisan ayının sonunda Omorfo’da da bir gösterim yapacak.
13 emekçinin bireysel tanıklığı var…
Dört aylık arşiv çalışması, iki aylık çekim ve iki aylık kurgu sürecinin ardından, tamamlanan belgesel filmde, Sanayi Holding’de farklı fabrikalarda çalışmış 13 emekçinin bireysel tanıklıkları yer alıyor. Arşiv çalışmasında, Halkın Sesi, YeniDüzen, Deviş’in Sesi, Söz ve Bağımsızlık Yolu gibi gazete arşivlerinden yararlanılırken, Haspolat, Omorfo, Mağusa ve Lefkoşa’da faaliyet gösteren fabrikaların çekimleri de yapıldı. Belgeselde kullanılan “Yolda” isimli özgün müzik ise Baraka Müzik Topluluğu Sol Anahtarı’na ait.

 

35 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply