Sermaye de Yasaya Uyacak mı? Özel sektöre tatil var mı?

ADL Özel

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün ‘Ramazan Bayramı Tatili’nin 9 güne çıkarıldığı açıklaması, “tatil özel sektör çalışanlarını da kapsayacak mı?” sorularını beraberinde getirdi.

Resmi Tatiller Yasası’nda Bakanlar Kurulu tarafından tatil ilan edilecek günlerin özel sektörü de kapsadığına dair bir ifade yer almamasına ragmen, Ramazan Bayramının tatil olduğu yasada açıkca belirtiliyor.

Başbakanlığın resmi sitesinde yer alan Bakanlar Kurulu kararlarına bakıldığında ise 4 ve 8 Temmuz tarihlerinin tatil ilan edidiğine dair bir ifade yer almıyor. Açıklama, Bakanlar Kurulu resmi sitesinde “Bakanlar Kurulu, Ramazan (Şeker) Bayramı tatilini 9 gün olarak ilan etti. Bakanlar Kurulu 4 Temmuz Arife Günü ile 8 Temmuz Cuma gününü tatil ilan etmesiyle bayram tatili 9 güne çıktı” şeklinde yer alıyor.

Açıklama ile, 2016 yılı için Ramazan Bayramı 9 gün olarak ilan ediliyor. Özel sektör çalışanlarının izinlerini düzenleyen Resmi Tatiller Yasası’nda Ramazan Bayramı tatil olarak tanımlandığı için, Bakanlar Kurulu Kararı yasal olarak özel sektör çalışanları da kapsıyor.
Özetle; yalnızca 4 Temmuz ve 8 Temmuz değil, 2 Temmuz’dan 10 Temmuz’a (9 gün) özel sektör için de resmi tatil ilan edilmiş oluyor.

Öte yandan yasal hak olmasına ragmen bu tatilin özel sektör çalışanlarına da uygulanıp uygulanmayacağı, çalışanların sendikasızlığa mahkum edildiği bu alanda patronların insafına kalmış oluyor. Özel sektör emekçilerinin de en az kamu kadar bu hakka sahip olduğu yasal anlamda tartışmaya yer bırakmıyor.

53 Paylaşımlar