“Sığınmacıların Hristiyan olmasını tercih ediyoruz”

Cyprus Mail’de yayınlanan habere göre Kıbrıs Cumhuriyeti’nin DİSİ’li ( Demokratik Seferberlik Parti)İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos, Kıbrıs’ın Ortadoğu’dan kaçan mülteciler arasından 300 yeni sığınmacı kabul edebileceğini ancak bunların Hristiyan olmasını tercih ettiklerini belirtti.

İçişleri Bakanı Hasikos, Pazartesi gün devlet radyosunda yaptığı açıklamada, AB tarafından kararlaştırılan ve Macaristan, İtalya ve Yunanistan’daki 160,000 mültecinin farklı AB ülkeleri tarafından paylaşılarak yeniden yerleştirilmesini kapsayan planları değerlendirerek, adanın boyutlarından ötürü kapasitesinin az olduğunu, tüm AB ülkelerinin katkı koyması gerektiğini belirtti.

Kıbrıs’ın en fazla 300 yeni mülteci kabul edebileceğini belirten Hasikos, “Ortodoks Hristiyan olmalarını tercih ediyoruz … bunun insanlık dışı olmak veya yardımdan kaçınmakla ilgisi yok, ancak dürüst olmak gerekirse, evet, tercihimiz bu yönde olurdu.” dedi.

Hasikos’a göre Hristiyanların Kıbrıs’taki hayata uyum sağlaması daha kolay. Slovakya ve Çek Cumhuriyeti de benzer şekilde Hristiyan mültecileri tercih edeceklerini belirmiştiler.

53 Paylaşımlar