Sosyalist Küba Şimdi de Arjantin Halkına Yardıma Gidiyor

Arjantin yakında COVID-19 savaşı için gelecek 200 Kübalı doktorunu karşılayacak.

Küba sağlık tugayının, enfeksiyon oranının zirveye ulaşması beklenen Mayıs ayında Arjantin’e gitmesi bekleniyor.

Arjantin hükümeti Pazar gecesi, yerel sağlık profesyonellerine COVID-19 salgınının yayılmasına önmeleye yardımcı olmak için 202 Küba doktorundan oluşan bir grubun Güney Amerika ülkesine geleceği bilgisini doğruladı.

Arjantin Sağlık Bakanı Gines Gonzalez, “fikir, tıbbi kaynaklara katkıda bulunmaları ve onlara katılmalarıdır” sözlerini kaydederken, Kübalı uzmanlarının önemli kararlar vermeyeceğini, ancak hastaları tedavi edip gerektiğinde yardımcı olacaklarını da sözlerine ekledi.

Bakan, amaçlarının en deneyimli profesyonellerin enfekte hastalara yüksek oranda maruz kalmalarından kaçınmasını sağlamak olduğunu açıkladı. “Şu anda 650.000 ve 670.000 arasında doktor var. Yüzde 70’i üniversiteden geliyor, bu yüzden onlara çok iyi bakmalısınız” şeklinde konuştu.

Bu karara dair açıklama yapma ihtiyacı, sağcı muhalefet gruplarının küresel pandemiye karşı güçlerini birleştirmek zorunda kalmasına rağmen kararı eleştirmesi ile ortaya çıkmıştır. Pazartesi itibariyle, 2.941 doğrulanmış vaka ve 135’in üzerinde ölüm var.

Salgın başladığından bu yana, Küba, pandemiye karşı mücadelenin ön cephesinde, dünyanın dört bir yanından 21 ülkeye doktor ve hemşire gönderiyor, bu ülkeler; Jamaika, Barbados, St. Vincent ve Grenadinler, Grenada, Haiti, Surinam, Antigua ve Barbuda, Belize, St Lucia, Dominika, St. Kitts ve Nevis, Nikaragua, Venezuela, İtalya, Andorra, Togo, St. Thomas ve Prens, Angola, Katar ve Honduras.

CubaSolidarity

542 Paylaşımlar