Sporcuya “Türklük” Dayatması TMT’li Yılları Hatırlattı

Kıbrıs Cumhuriyeti adına uluslar arası Olympia yarışmasına katılacak olan Kıbrıslı Türk sporcu Sami Hamidi’ye faşistlerden “özür dile” baskısı geldi.

Özür dileyecek bişey yapmadığını, daha önce Türkiye ve Azerbaycan adına yarışmak için şansını denediğini ama hep engellediğini belirten Hamidi, bu kez ne olursa olsun vatandaşı olduğu Kıbrıs Cumhuriyeti adına yarışacağını belirtti.

Hamidi sözlerini şöyle sürdürdü; “Herkesin görüşüne saygım vardır ancak, benim için sporda din, dil ve ırk ayrımı yoktur. Spor barış ve kardeşliktir. Barış görüşmelerinin yapıldığı bu günlerde bu tarz düşmanca yorumlar ve eleştirileri oldukça basit karşılıyorum.

Ben daha önce söylediğim gibi sadece sporumu yapıp kendimi geliştirmek istiyorum ve herkesi kendi işiyle ilgilenmeye davet ediyorum.”

Öte yandan Sami Hamidi’nin karşılaştığı baskılar ve “özür yayınla” dayatması, TMT’nin bir dönem Kıbrıslı Türk sendika üyelerine yaptığı baskıyı hatırlattı. O dönem, Kıbrıslı Elen ve Kıbrıslı Türklerin birlikte yer aldığı PEO (Kıbrıs İşçi Federasyonu) ‘daki üyeliklerinden istifa edip, istifalarını gazeteye ilan vermeleri, ve ‘türklerin’ kurduğu sendikalara üye olmaları için Kıbrıslı Türklere baskı yapan TMT, istifa etmeyen sendikacıları katletmişti. Hamidi’nin karşılaştığı durum, ülkemizde faşizm ve ırkçılığın şekil değiştirerek varlığını günümüze kadar taşıdığını gözler önüne seriyor.

 

318 Paylaşımlar