SYRİZA SÖZCÜSÜ: “TÜRKİYE’NİN KIBRIS MÜDAHALESİNE YUNANİSTAN DARBESİ YOL AÇTI”

SYRİZA Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Panos Trigazis, bir haber sitesine verdiği röportaja, Kıbrıs ile ilgili açıklamalarda bulundu. 
 
KIBRIS’IN GELECEĞİNE KIBRISLILAR KARAR VERMELİ
 
Trigazis açıklamasında, “yapabildiğimiz en iyi şey, Kıbrıs’ın bağımsızlığına saygı duymaktır ve iki toplumun müzakereleri başlatması ve geleceklerini belirlemesi çok iyi” dedi.
ELBETTE KIBRIS’TAKİ FAŞİST DARBE, KIBRIS’A MÜDAHALEYE YOL AÇTI
Trigazis ayrıca açıklamasında şunları belirtti. “İki bölgeli, iki toplumlu federal Kıbrıs istiyoruz. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias’ın dediği gibi, bağımsız bir ülke olarak Kıbrıs’ta ne Türkiye, ne Yunanistan ne de İngiltere’nin silahlı kuvvetlerinin olmamasını istiyoruz.
 
Elbette Kıbrıs’taki faşist darbe, Kıbrıs’a müdahaleye yol açtı. Şunu söylemek istiyorum, bizim de günahlarımız var. Gerçi aslında cuntanın günahı ama Türkiye’nin Kıbrıs’a müdahalesine yol açtı.”
 
Röportaın Kıbrıs ile ilgili bölümünün tamamı ise şöyle : 
 
Kıbrıs sorununa gelince, bunun Yunan-Türk anlaşmazlığı olmadığını unutmayalım. Kıbrıs [Kıbrıs Cumhuriyeti kastediliyor] bağımsız bir ülke, BM ve AB üyesi. Çok şükür, NATO üyesi değil ve umarım hata yapıp NATO’ya katılmayacak.
Yunanistan, Kıbrıs çözümünde aktif rol oynuyor. Diyalogun olması için yardımcı olmamız gerekiyor. Kıbrıslı Türklerin yeni lideri Mustafa Akıncı’nın eylemleri, iki toplumun müzakereler yapıp işgalci güçlerin olmadığı ve güçlü merkez hükümete sahip bağımsız Kıbrıs için yeni çözüm projesi üretebileceği konusunda cesaret veriyor. Birlikçi Kıbrıs istemiyoruz. İki bölgeli, iki toplumlu federal Kıbrıs istiyoruz. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias’ın dediği gibi, bağımsız bir ülke olarak Kıbrıs’ta ne Türkiye, ne Yunanistan ne de İngiltere’nin silahlı kuvvetlerinin olmamasını istiyoruz.
Elbette Kıbrıs’taki faşist darbe, Kıbrıs’a müdahaleye yol açtı. Şunu söylemek istiyorum, bizim de günahlarımız var. Gerçi aslında cuntanın günahı ama Türkiye’nin Kıbrıs’a müdahalesine yol açtı.
Yapabildiğimiz en iyi şey, Kıbrıs’ın bağımsızlığına saygı duymaktır ve iki toplumun müzakereleri başlatması ve geleceklerini belirlemesi çok iyi. Kıbrıs’ın tüm sakinleri geleceklerini şekillendiriyor ve bunlar sadece Kıbrıslı Rumlar veya Kıbrıslı Türkler değil, adada yaşayan Ermeniler ve Marunîlerdir. Hepsi, ortak evlerinin nasıl olacağına karar veriyor.
73 Paylaşımlar