Toplumcu Demokrasi Partisi’nin “Hükümet Servet Vergisi Koysun mu?” Sorusuna Cevabı

www.ankaradegillefkosa.org olarak, hükümette bulunmayan meclis içi ve dışı tüm partilerin genel başkanlarına veye yetkililerine, içinden geçtiğimiz bu zor günlerde kaynak yaratmak için, ülkedeki en üst gelir grubuna ait kişilere yönelik bir defaya mahsus bir servet vergisinin uygulamaya konması hakkında sorduğumuz soru üzerine Toplumcu Demokrasi Partisi’nden gelen cevabı olduğu gibi yayınlıyoruz.

www.ankaradegillefkosa.org’un “Hükümet servet vergisi koysun mu?” sorusuna diğer siyasi partilerden gelen cevaplar da önümüzdeki günlerde cevapların geliş sırasına göre yayınlanacaktır.

İşte TDP’nin cevabı:

TDP Başkanı Cemal Özyiğit:

Adının ne olduğu önemli değil, bir defaya mahsus ya da ihtiyaca göre bir defadan fazla bu verginin alınması gerekir.

Parti üst yönetimi olarak bugün Başbakanla da görüşerek ekonomik tedbirlerde gördüğümüz eksikleri ve yanlışları ilettik. Alanda aktif olarak çalışan kesimlerin gelirlerinden kesinti yapılmaması gerekiyor. Bunun dışında Belediyelerden %25 kesinti yapmak değil, daha da destek sağlanmalı. Belediyelerden yapılan kesintiyle Türkiye’ye su parası göndermeyi düşünürler ama belediyelerin para toplayacak durumları yoktur, Başbakana bunu da ilettik.

Bankalar karına kar katmaya devam ederken hiçbir katkı yapmaması doğru değil. Üstelik ertelenen taksitleri faiziyle alacaklar, bu hata. Kobilere verilen kredilerin de 6 ay sonra faiziyle ödenmesi bekleniyor, ekonomi 6 ay sonra normale dönecekmiş gibi. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin kesinlikle desteklenmesi gerekir.

Bu ülkede ünü okyanusu aşan kişiler var. Sonra bu ülkeden yıllardır nemalanan gece kulüpleri, kumarhaneler, bet ofisleri, lüks oteller ve diğer üst düzey gelir grupları var. Bunların da fedakarlık yapması gerekir. Öyle 5,000- 10,000 lira bağışla kendilerini aklamaya çalışırlar ama olmaz. Bir defalığına da olsa bu verginin alınması ve halkın bu zor günleri atlatması için bu katkının yapılması gerekir.

186 Paylaşımlar