UBP ve DP’den DAÜ’de demokratikleşmeye darbe

Kuzey Kıbrıs Eğitim Vakfı Doğu Akdeniz Üniversitesi Kuruluş Yasa (değişiklik) Tasarısı UBP-DP hükümetince Ad-hoc komiteden geri çekildi

 

‘DAÜ Çiftliği’
İki yıldır görüşülen ve tüm tarafların görüşleri alınarak neredeyse bitmiş durumda olan yasa tasarısında hedeflenen temel değişiklikler olan; özerklik, demokratikleşme ve katılımcılık,hesap verebilirlik, şeffaflık ve sürdürülebilirlik; UBP-DP hükümetinin DAÜ’yü, içinde bulunduğu sorunlar pahasına, kendi çiftliği gibi kullanmayı planladığından dolayı başka bahara kalmış gibi görünüyor.
İddialara göre 2 veya 3 madde dışında yasanın tüm maddeleri onaylanmış olmasına rağmen, Başbakanlık bir çok maddeyi keyfi bir şekilde değişerek meclise gönderdi.

 
Demokratik katılımcılık rahatsız ediyor
Konunun Başbakanlık tarafından Ad-hoc komiteden çekilip İdari, Mali ve Sağlık İşler Komitesine taşınmasıyla; mecliste grubu bulunmayan partilerin, Ad-hoc komitede oy kullanabilmesinin önüne geçilmek istendiği açık bir şekilde görülebiliyor. Bu yolla hükümetin demokratik katılımcılığın önüne geçip yasayı istediği gibi geçirmek istediği de gün gibi ortada duruyor.
“Kendi ihtirasları  uğruna kaosa sokuyorlar”

 

DAÜ-SEN ve DAÜ BİR-SEN’in DAÜ Yasası ile ilgili yayınladıkları ortak açıklamanın son kısmındaki şu cümleler olayı özetler nitelikte:
Sendikalarımız, DAÜ için kaçırılmaz bir fırsatın doğduğu bu zamanda gündemi ısrarla başka taraflara çekmeye çalışan, çıkarcı, koltuk ve makam aşkıyla yanıp tutuşan, Üniversiteyi kendi ihtirasları uğruna hiç tereddüt etmeden kaosa sokmaktan zerre kadar çekinmeyen grupların oyunlarına izin vermeyecektir. Sendikalarımız tüm dikkatini ve enerjisini DAÜ’yü huzura kavuşturacak kalıcı ve kapsamlı bir yasa değişikliğine odaklayacaktır. Ümit ve temennimiz tüm kesimlerin de aynı ortak kaygı ile çabalarını bu yönde yoğunlaştırmalarıdır.
Tüm DAÜ ailesini geleceğimizi doğrudan şekillendirecek olan kuruluş yasasını odak noktasına almaya, bu konu üzerinde çalışmaya ve fikir üretmeye davet ediyoruz. Hükümeti ve yetkilileri de DAÜ Yasası konusunda kamuoyunu ve paydaşları bilgilendirmeye ve yasanın ivedilikle geçirilmesi konusunda gerekeni yapmaya davet ediyoruz.