Üniversite Masrafları İçin Çalışan Kadın Emekçinin Yaşamadığı Eziyet Kalmadı

Ülkemiz çalışma hayatı koşullarında emekçi olmak yeteri kadar zorken, emekçi aynı anda göçmen ve kadın olunca yaşadığı mağduriyetler sınırları zorluyor.

Mağusa’da çalıştırıldığı Zizzi Pizza isimli iş yerinden maaşını alamayan Kamerunlu Kandem Veronique, “olay çıkardığı” iddiasıyla Polis tarafından tutuklandı.

Kamerunlu kadının kktc’de öğrenci olduğu, üniversite masrafları için Zizzi Pizza’da bir kaç aydır çalıştığı, ancak maaş alamadığı için Business School isimli okuluna kayıt parasını ödeyemediği ortaya çıktı. Genç kadın söz konusu iş yerinde defalarca darp edildiğini de öne sürdü.

Kıbrıs Gazetesi’nden Ahmet İltaç’ın haberine göre;

Mahkeme huzuruna çıkarılan emekçi kadın aleyhine 3 günlük tutukluluk emri alındı.

Mağusa Kaza Mahkemesi Nöbetçi Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, Mağusa Polis Müdürlüğü Adli Şube Amirliği’nde görevli Polis Memuru Şükrü Hafız’ı tanık olarak dinletti.

Tanık polis Şükrü Hafız, “zanlının rahatsızlık, uygunsuz tavır ve hareket ve izinsiz ikamet suçlarına methaldar olduğunu” savundu.

Polis memuru, Veronique’in 23 Eylül 2017 tarihinde, saat 14.20’de, Mağusa’nın Kaliland Bölgesi’nde faaliyet gösteren Zizzi Pizza isimli işyerinde “kendisine iyi davranılmadığı için” işletmesi Cenk Akay’a ait restoranda bağırıp çağırdığını, tabak ve çatalları yere vurduğunu ve ellerini kollarını savurarak uygunsuz tavır ve harekette bulunduğunu iddia etti.

Veronique’in “suçüstü” tespit edilerek yakalandığını anlatan tahkikat memuru, yapılan kontrollerde Business School isimli okulda kaydının bittiğini ve 1 Eylül 2017 tarihinden bu yana kktc’de izinsiz olarak ikamet ettiğini bildirdi.

Zanlının herhangi bir ifade vermediğini, sadece “okumak istiyorum” dediğini anlatan Hafız, zanlı aleyhine yürütülen polis soruşturmasının devam ettiğini açıkladı.

Tanık polis, mahkemeden zanlının 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep etti.

“Aylardır Çalışıyorum Ama Hiç Maaş Alamadım, Okula Kaydımı Yaptıramadım! Üstelik Defalarca Darp Edildim”

Mahkemenin söz vermesi üzerine zanlı, 3-4 aydan bu yana söz konusu restoranda çalıştığını söyledi. Aylardır çalışmasına rağmen iş yeri sahibinin kendisine hiç para vermediğini belirten Veronique, bu duruma isyan ettiğini söyledi.

Veronique, para alamadığı için okula kaydını da yaptıramadığını ifade ederken, söz konusu işyerinde defalarca darp edildiğini de belirtti.

Yargıç Meltem Dündar, “zanlının” soruşturma maksatlı 2 gün poliste tutuklu kalmasını emretti. Meltem Dündar, “zanlının” darp edildiği iddiasıyla ilgili polise şikâyetçi olması halinde soruşturma yapılması direktifi verdi.

(Kıbrıs Gazetesi)

Emekçi kadın tabak kırıp bağırdığı için tutuklanırken, emeğini sömüren, çalıştırdığı işçinin hiçbir yatırımını yapmayıp, maaşını dahi ödemeyen, hakkında darp iddiaları bulunan patronu ise hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam ediyor.

108 Paylaşımlar