Vasiliko Çevresindeki Köylerde Halk, Enerji Merkezi Çalışmalarının Durdurulmasını İstiyor

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin “Enerji Merkezi” haline getirme projesi yürüttüğü Vasiliko bölgesindeki 9 köy (Mari/Tatlısu, Pendakomo/Beşevler, Asgata, Kalavaç, Dohni/Taşkent, Zigi/Terazi, Psemmaismenos/Yalancıköy, Maroni ve Hirokitia/Şirokitya), telafi, sağlık ve güvenlik tedbirleri alınması talepleri yerine getirilene kadar çalışmaların durdurulmasını istiyor.

Fileleftheros “Vasiliko’da İnkişafa Fren” başlıklı haberinde, halen elektrik santrali, çimento fabrikası, petrol depolama tesisleri ve diğer yerel endüstriyel tesisleri barındıran Vasiliko’ya; petrol  kabul ve depolama terminali, Kıbrıs’ın stratejik petrol rezervi depoları, beş doğal gaz sıvılaştırma ünitesi ve gelecekte diğer birçok inkişaf projesi planlandığını yazdı.

Habere göre bölgedeki 9 köye, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Vasilliko’yla ilgili bu planları ilgili bakan tarafından sonradan iletildi. Bakan ayrıca, köy sakinlerinin ortaya koyduğu sağlık ve güvenlik endişeleriyle ilgili taleplerinin yerine getirileceğine dair şifahen söz verildi. Ancak bir eşgüdüm komitesi oluşturan 9 köy, şifahi sözler yerine getirilinceye kadar Vasiliko’da Enerji Merkezi ile ilgili yapılacak bütün çalışmaların ertelenmesini istiyor.

Komite, bir süre önce  bölgedeki Elektrik Santrali yanında depolanan atıl lastikler yüzünden çıkan yangına da işaret ederek Vasiliko’nun bütün enerji tesislerinin toplandığı tek yer olmamasını, bir kısmının dağıtılması için Koşşi (Üçşehitler) gibi alternatif bir bölge bulunmasını ve Enerji Merkezi’nin 30 yıl Mari, Dohni ve Kalavaç’a yayılmamasını da talep ediyor. Bölge sakinleri ayrıca, Enerji Merkezi nedeniyle maddi değeri neredeyse sıfırlanan özel mülkleri için tazminat veya eş değerde başka mülk verilmesini de istiyor.

Kıbrıs’ın güneyinde köylülerin sağlık ve güvenlik endişeleri üzerinden Enerji Merkezi’ne karşı tepkisi, kuzeyde taş ocaklarından ötürü benzer mağduriyetleri yaşayan köylülerin tepkilerini akla getiriyor.

14 Paylaşımlar