Cratos da İş Yasasını Çiğnedi

Önceki günlerde Merit’in bugün de GAÜ’nün yaptığı yazılı açıklamayla işçilerini 1 Nisan’dan itibaren ücretsiz izne çıkaracağını duyurarak İş Yasası’nın çiğneyeceğini itiraf etmesinin ardından şimdi de Cratos Otel benzer bir açıklama yaparak yasaları takmadığını gösterdi.

Cratos işçilerine yolladığı yazıda 14-21 Mart arasında işçileri ödenekli izinli yani yıllık izinli sayıp tam ücret ödeyeceğini duyurdu. Ancak İş Yasası yıllık izne başvurma hakkını işçiye vermiş durumda.

Yıllık İzne Başvurma Hakkı İşçinindir

İş Yasası’na göre bir işçinin yıllık izne çıkabilmesi için müracaatın işçi tarafından patrona iletilmesi gerekiyor. Ancak Cratos, 14-31 Mart tarihleri arasında işçilerin maaşlarını tam ödeyeceği açıklamasından güç bularak bu yasayı çiğneyeceğini açıkça beyan ediyor. Oysa hükümetin zorunlu nedenlerle çalışmama kararı dahilinde çalışanları “idari izinli” sayıp, yarı maaş ödemek durumunda. Bu kapsamdaki çalışanları yıllık izinli sayması suç teşkil ediyor.

Öte yandan Cratos, 1 Nisan tarihi iritabıyla işçilerine “Sizi ödeneksiz izne çıkaracağım” diyor.

Bu da yasaya göre suç.

Ücretsiz İzne Müracaat Hakkı İşçinindir

1 Nisan itibarıyla işçileri ücretsiz izne çıkaracağını duyuran Merit bir kez daha İş Yasası’nı hiçe sayacağını duyurmuş oluyor. Yasaya göre ücretsiz izni talep edebilecek olan taraf işçidir. 

Ayrıca Merit ‘in yaptığı gibi Cratos da 14-31 Mart tarihleri arasında “idari izinli” sayılan işçileri ödenekli izinli sayarak 2 hafta boyunca ödeyeceği maaşların yarısını yani 7 günlük tam maaşı da iç etmiş oldu.

Cratos böylece yasayı çifter çifter çiğnemiş oldu.

İlgili haberler;

Merit’ten Sonra GAÜ’de “Yasayı Çatır Çatır Çiğnerim” Dedi 

Merit “İşten Çıkarmayacaksam Bana Herşey Mübah Diyor” 

57 Paylaşımlar