Kaplumbağaların yumurtladığı sahilde, buldozerli temizlik!

Deniz kaplumbağalarının yuvalama mevsiminin yaklaştığı günlerde, kaplumbağalarının yumurtlamak için çıktığı sahillerden olan Karşıyaka Plajı’nın, belediye tarafından buldozerlerle “temizlenmesi” çevrecilerin tepkisine neden oldu. Kıbrıs’ın güneyinde yayın yapan Cyprus Today’in haberine göre, Lapta Belediyesi’ne bağlı olan Karşıyaka Plajı’nda buldozerlerle yapılan “temizlik” sadece kaplumbağaları değil, sahilin eko-sistemini ve bitki örtüsünü de olumsuz etkiliyor. Habere göre, çevreciler Lapta Belediyesi’nin bu kayıtsız tavrı karşısında her türlü eyleme başvuracaklarını belirtirken, belediyenin ise tüm suçlamaları reddettiği öğrenildi. Belediye, nesli tükenme tehlikesi altında olan deniz kaplumbağalarının Mayıs-Eylül aylarında yumurtlama noktalarından olan 400 metrelik plajın yaz mevsimindeki ziyaretçileri için hazırlanması gerektiğini de savunuyor.

Robin Snape: “Bitki örtüsü ve kumda bulunan zengin mineral gıdalara zarar verecek”

Dörtten fazla ülkede yürütülen ve 75’ten fazla deniz kaplumbağasının takip edildiği Deniz Kaplumbağalarını Koruma Projesi’nin önde gelen figürlerinden araştırmacı biyolog Robin Snape ise “Plajı buldozerle temizlemek kaplumbağalara doğrudan zarar vermese bile bitki örtüsü ve kumda bulunan gıdalarını söküp atacağı için dolaylı olarak zarar verecek” dedi. Snape yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ın kuzeyinde bulunan birçok plajın bozulmamış ve endemik yaşam açısından bio-çeşitliliğin zengin olduğunu belirtti. Snape ayrıca sahil temizliğine tamamen karşı olduklarını, buna buldozerlerle temizliğin de dahil olduğunu vurguladı. Snape “Belediyeden, plajı yumurtlama sezonu dışında temizlemelerini istedik. Ancak bitki örtüsünü ve besin açısından zengin olan kumu katledecek şekilde değil” dedi.

Çevre Dairesi: “Yasal bir mesele değil”

Öte yandan Çevre Dairesi Müdürü Hasibe Kusetoğulları ise söz konusu plajın çevre koruma alanı olmadığını ve yumurtlama döneminin başlamadığını iddia etti.  Kusetoğulları ayrıca “Kum zarar görse ve ortadan kaldırılsa bile bu yasal bir mesele değildir” dedi.

Kaynak: Cyprus Today

Çeviri: ADL

61 Paylaşımlar