MÜCADELE YÜKSELDİ FAŞİSTLER AZITTI

CTP-BG  ve DP-UG hükümetinin %30’a kadar varan elektrik zammına karşı toplumsal muhalefet bileşenleri mücadele çitasını yükseltirken diğer yandan da sivil faşist odaklar harekete geçilirilmekte.

Bugüne kadar adı dahi neredeyse hiç duyulmamış olan Hizmet-Sen ismindeki faşist örgütlenme yaptığı çağrı ile 6 Aralık Cuma akşamı sendika ve demokratik kitle örgütlenin düzenleyeceği yürüyüşe engel olacağını duyurdu.

“Yürüyüşe izin vermeyeceğiz” 

Hizmet-Sen’den yapılan açıklamada TC Elçiliği önünde eylem yapan sendika ve demokratik kitle örgütleri ile partiler hedef gösterilirken, aynı zamanda tehtitkar bir tonlamayla da 6 Aralık’ta gerçekleştirilecek eylemin engelleneceği belirtildi.

Hizmet-Sen bildik bir ezberi tekrar ederek, Elçilik önünde eylem yapan örgütleri ‘Rumcu’ olarak yaftaladı.

Hizmet-Sen’den yapılan açıklama şöyle:

“Son günlerde birçok sivil toplum ve sendikaların birlikte hareket ederek zamlara karşı yapılan eylemler , amacını aşmış, toplumumuzu Türkiye düşmanlığına ,bayrak ve KKTC ye saldırılara dönüştürülmüştür. Hatta eylemlerin adresi meclis olması gerekirken , eylemler farklı mecralarda yapılmıştır.

 Ülkemizin tartıştığı her konuyu sokaklarda eylem yaparak nemalanan , bir takım dış destekli sendika ve sivil toplum örgütleri başkan ve yöneticileri her konu da olduğu gibi zam konusunda da konuyu şova dönüştürmüş, adını Kıbrıs Türk mücadelesi koyarak ,Rum propagandası yapmaktadırlar.

Taşıdıkları pankartlarda ve yayınladıkları bildirilerde ,zamlarla ilgili tepki veya çözüm yolları değil, hakarete varan yazılar bulunmaktadır.

Hizmet-Sen bu ve benzeri dış destekli sendika ve STÖ başkan ve yöneticilerine , Rum propagandası yaparak ,ülkemize ,ordumuza ,vatanımıza hakaret etmelerine izin vermeyeceğiz. KKTC ‘ni uçuruma yuvarlamak isteyen ,ZAM ları ön plana atarak devletimize bayrağımıza vatanımıza hakaretlere varan bu tür eylemlere destek vermedik vermeyiceğiz. Yine aynı sendika ve STÖ leri yarın yapacakları eylemlerle ZAM konusu nu saptırarak asıl amaçları RUM propagandasını harekete geçirmek olacaktır. Bu şekilde propaganda eylemlerine karşı yarın HİZMET-SEN olarak aynı yerde,onların karşısında eylemle tepki göstereceğiz.”

 

Örgütler kararlı

Faşist örgütlerin harekete geçirilmesine rağmen Cuma günü gerçekleştirilecek olan eylemin çağrıcıları kararlı.

Sayıları 60’ı bulan demokratik kitle örgütleri, sendikalar, odalar ve bazı siyasi partiler, yarın, “Zamlar ve Dayatma Paketler Kıbrıslı Türklerin Kaderi Değildir” sloganıyla eylem yapıyor.

Sendikal Platform ve destek verenler zamları protesto etmek için, eski KTHY binası önünde saat 17.00′de toplanarak, yürüyüş ve eylem gerçekleştirecek. KTHY binası önünden başkayacak olan eylemde TC Elçiliği’ne yürünecek.

Örgütlerin ortak açıklaması şöyle:

Zamlar ve Dayatma Paketler Kıbrıslı Türklerin Kaderi Değildir!!!!

Hükümet edenler halkına ihanet etmeye devam etmektedir.

Çalışanlar, emekliler, esnaf yarı yarıya fakirleştirilmiş,  kurumlarımız peşkeş çekilmiş, toplumumuzun varlığı tehdit edilmektedir.

AKP paketlerini ve talimatlarını eskisi gibi aynen uygulayan CTP-BG / DP-UG Hükümeti yağma, peşkeş politikaları ile koltuklarını koruma derdine düşmüştür.

Kamuya ait malları TC kulüplerine, özel üniversitelerine, yeşil sermayeye, mafyaya, zenginlere dağıttılar.

Kayıt dışılığı destekleyerek, işsizliği %35’lere çıkararak gençleri göç yollarına ittiler.

Asgari ücrete dahi hiç artış yapmayarak, emeğin değerini çok düşük tutmayı başardılar.

Çalışanların tüm haklarını budayarak geçim ve gelecek derdine düşmesine neden oldular.

 Kıbrıs’ın kuzeyini kumar, fuhuş, uyuşturucu, kaçakçılık, gazino, bahis, mafya, kara para cenneti yaptılar.

Toplumun yaşam tarzına, kültürüne müdahale ettiler.

KTHY ve diğer özelleştirmelerle binlerce aileyi işsiz, aşsız ortada bırakan özelleştirmeleri yaptılar, yapmaya devam etmek istiyorlar.

İthal, akıldışı, sözde “ekonomik paket”i uygulamak için her kılığa girmeye başladılar.

CTP-BG / DP-UG Hükümeti seçimlerden önce verilen vaatlerde dayatma paketleri kabul etmeyeceğini ortaya koymasına rağmen, bugün tersini yapmaktadır.

Son yapılan elektrik zammı ile ayrıcalıklılar korunmuş, elektrik kurumu peşkeş çekilmek istenmiştir.

Zamlar sürmekte, binlerce insanımız fakirlik sınırı altına itilmiştir. Bu zülum kabul edilemezdir.

6 Aralık Cuma günü saat 17:00’de tüm demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve siyasi partiler olarak KTHY önünde buluşacak ve yürüyüş gerçekleştireceğiz

Zamlara, Dayatmalara ARTIK YETER! Diyeceğiz

Bu Halkın da Söyleyecek Sözü Var!!

Tüm halkımızı bu ortak mücadeleye davet ediyoruz.

TÜRK-SEN, TEL-SEN, EL-SEN, GIDA SEN, AS-SEN, LİMAN-SEN, TES, HTKS, HAVA-SEN, SAĞLIK-SEN, BANK-SEN, KOOP-SEN, ÇAĞ-SEN, BES, GÜÇ-SEN, BASIN-SEN, KTAMS, KTOEÖS, DAÜ-SEN, DAÜ-BİR-SEN, TIP-İŞ, KTÖS, DEV-İŞ, Devrimci Genel-İş, Emek-İş, Petrol-İş, Mağusa Türk Genel İş, KAMU-SEN, KT Ebeler ve Hemşireler Sendikası, HÜR-İŞ, KAMU-İŞ, DAÜ-PER-SEN, BAY-SEN, MEMUR-SEN, BÜRO-İŞ, BASS, DİN-GÖR-SEN, K.T.M.M.O.B, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, KTEZO, İskele Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği, Girne Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği, K.T. Güzellik Uzmanları Birliği, K.T. İnşaat Taşeronları Birliği, K.T. Oto Kaporta ve Boyacıları Birliği, K.T. Marketler Birliği, K.T. Öğrenci Yurtları Birliği, K.T. Elektrik Müteahhitleri Birliği, K.T. Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, Kıbrıs Mutfak profesyonelleri Derneği, Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği, Doğancı Patates Üreticileri Birliği, K. T. Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği, Lefkoşa Muhtarlar Derneği, RES-BİR, K.T. Sıhhi Tesisatçılar Birliği, K.T. Oto Tamircileri Birliği, Güzelyurt Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Karpaz Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği, Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Birliği, Baraka Kültür Merkezi, Devrimci Komünist Birliği, YKP, TDP, KSP, BKP

47 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply