Soygun yönteminin adı değişiyor: Seyrüsefer değil akaryakıt!

Maliye ve Ulaştırma Bakanlıkları, bugün bir toplantı gerçekleştirerek seyrüsefer harçlarının akaryakıt ücretlerine aktarılması çalışmalarına hız verdiklerini açıkladı.  Daha önce de gündeme gelen harçların akaryakıt ücretlerine aktarılmasının hangi kriterlere göre yapılacağı ile ilgili bilgi verilmezken, uygulamayla ilgili sosyal medyada “düpedüz soygunculuk” yorumları yapıldı.

Benzin fiyatları zamlanacak mı?

Hükümetin seyrüsefer harçlarını tahsil etmekte güçlük yaşadığı bahanesiyle akaryakıt tüketimi üzerinden vergiyi tahsil etme kararı alması, kafalarda birçok soruyu da beraberinde getirdi. Söz konusu uygulama ile benzin fiyatlarının zamlanacağı apaçık ortada dururken, seyrüsefer harçlarının tamamen ortadan kalkıp kalkmayacağı belirsizliğini koruyor. Öte yandan benzin fiyatlarının artması ise herkesi eşit derecede olumsuz etkileyecek. Toplu taşımanın olmadığı ve neredeyse her kesimin arabaya muhtaç olduğu kktc’de, böyle bir uygulama zaten ekonomik sıkıntı içinde olan vatandaşın cebini daha da boşaltacağa benziyor.

Herkes aynı vergiyi mi verecek?

Toplu taşımanın olmadığı kktc’de BMW sahibi de, Renault sahibi de aynı oranda araba kullanmak durumunda kalırken, hükümetin uygulamaya sokmayı planladığı yeni vergi sistemine göre “Herkes aynı vergiyi vermek durumunda mı kalacak?” sorusu kafaları karıştırıyor. Akaryakıt tüketimi üzerinden vergi tahsili yapılması, vergilendirmenin araç kategorisine göre değil, kullanılan yakıt miktarına göre yapılması anlamına geliyor. Hal böyle olunca akıllara “Benimle aynı benzini yakan bir Rangerover ile aynı vergiyi mi ödeyeceğim” sorusu geliyor.