“Su”lar Isınıyor: İşte Belediyelere Sunulan Abonelik Sözleşmesi

TC Hükümeti ile kktc  Hükümetleri arasında imzalanan kktc’nin  Su Temini ve Yönetimi’ne İlişkin Hükümetler arası Anlaşma hükümleri kapsamındaki Geçiş Dönemindeki su dağıtımının düzenlenmesine ilişkin “İdare” ile “Belediyeler” arasındaki Abonelik Sözleşmesi belediyelere sunuldu

Belediyelerimiz “Abone” Oldu!

Bahsi geçen sözleşmede belediyelerimiz “Abone” pozisyonuna sokuluyor. Özel bir şirketin Yap-İşlet-Devret modeliyle, var olan ve aktarılacak olan su üzerinden kar yapması amacı güden “Asrın Projesi”‘nin iç yüzü, belediyelerimizin “müşteri” olduğu algısını hatırlatacak şekilde, sözleşmede  “Abone” olarak anılmasıyla, su yüzüne çıkıyor.

1 Yıl Sonra Fiyat Artabilir!

Abonelik Sözleşmesi’nin 4(B) maddesinde,tarafların 1 yılın sonunda günün ekonomik koşullarına göre su birim fiyatını yeniden gözden geçirip fiyatı belirler diyerek; fiyatın artabileceği olasılığını göz önüne seriyor. Şu anda belediyelere ton başına  0.25 TL’ye  mal olan  su, 2.30 TL’ye mal olduğunda halkın su faturalarını nasıl ödeyeceği merak konusu oldu.

Verilecek Su Miktarı Azaltılacak!

Sözleşmenin 8(d) maddesinde,  bir ayın sonunda kullanılan su miktarının faturalandırılarak, belediyelere verilen devlet katkı payından kesilip kktc Maliye Bakanlığı’na yatırılacağı yazıyor.  Su bedelinin bu katkı payının üzerinde olması halinde belediye borçlu addedilip, bu borç belediye tarafından ödeninceye kadar beldeye verilen su miktarında kesintiye gidilecek.

İşte Abonelik Sözleşmesi’nin tam metni:

1a

2a

3a

4a

İşte bu da  kktc’de Yapılmış Olan İçme Suyu Tesislerinin Geçiş Döneminde İşletilmesine Dair Protokol:

5a

6a