GAÜ Hem Suçlu Hem Güçlü

GAÜ’den, çalışanların maaşlarının ödenmemesi ve sosyal sigorta yatırımlarıyla ilgili ankaradegillefkosa.org sitesi tarafından gündeme taşınan meseleye itiraf gibi yanıt geldi

Yatırım emekçinin maaşı pahasına yapılıyor

GAÜtarafından yapılan açıklamada, “Girne Amerikan Üniversitesinin geniş kapsamlı yatırımlarının devam etmekte olması bazı ödemelerde gecikme yarattığını ancak bunun dönemsel ve kısa süreli olduğunu ve bu sıkıntının kısa sürede çözüleceğini ifade etmek isteriz. Maaşların bir kısmı ve bir kısım personel özellikle yaz dönemlerinde ve veya yoğun yatırım dönemlerinde isteğe bağlı bankaya bağlanmaları en fazla 3-4 aylık bir dönemi kapsamaktadır. 2 ay içerisinde tüm mükellefiyetlerin eksiksiz yerine getirileceği şekilde planlanma yapılmıştır. Gerekirse çalışılan bankalar yeniden gözden geçirilecektir. Risklerimiz ve yatırımlarımızı yavaşlatarak hem aile üyelerimiz ve hem bu yatırımlarla geçimini devam ettiren insanlarımızın fazla zor durumda kalmasının önüne geçilecektir. Konu özetle budur.” denildi.

Açıklamadan da anlaşılacağı üzere yatırım dönemlerinde GAÜ’de çalışan emekçilerin maaş ödemelerinin geciktirildiği ve “2 ay içerisinde tüm mükellefiyetlerin eksiksiz yerine getirileceği” ibaresi ile de çalışanların sosyal yatırımlarının yapılmadığı itiraf ediliyor.

“Satın almayı başardığı kişilerle…”

Yayınımız üzerine bazı oluşumlar bildiri yayınlamış ve bazı basılı gazeteler de konuyu haber yapmıştı. Sitemizin görmezden gelinmeye çalışıldığı bu davranışlara rağmen, GAÜ yaptığı açıklamada, gerçek kaynağın farkında olduğunu şu cümleler ile belirtti:

“Sözde kurum, özel ve tüzel kişiler, spekülatif haberler yaparak içimizde satın almayı başardığı kişilerle süreci yönetmeye çalışıyor. Bazı gazeteciler yaratılan spekülasyonlar içerisinde hiç karşı bilgi almadan duygusal yaklaşımlarla haber yapıyor.”

Sendika tek çözüm

Görüleceği üzere, sermaye kesimlerinin özel sektör emekçisinin hayatını doğrudan etkileyen sömürü uygulamaları bitmek bilmiyor. Özel sektör çalışanlarının iş güvencesini sağlayabilecek tek mekanizmaının, özel sektör emekçilerinin kendilerinin kuracağı sendikaları olduğu gerçeği günden güne daha da belirginleşiyor.

İlgili haberler:

GAÜ’den Şaşırtan Pişkinlik

Sabrımız Taşıyor… 2016 İş Cinayetiyle Başladı

GAÜ Hastane İnşaatında 2. Ölüm

GAÜ’NÜN GÖRÜNMEYEN YÜZÜ: VERGİ VERMİYOR, BORÇ BİRİKTİRİYOR!

GAÜ ÇALIŞANLARININ YATIRIMLARINI YATIRMIYOR MU?

 

 

 

 
318 Paylaşımlar